Čistá u Litomyšle

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Čistá u Litomyšle

načítám mapu - prosím čekejte...

Čistá u Litomyšle 49.814782, 16.354609 Smíšená ovocná alej u obce Čistá u Litomyšle. Byly vysazeny třešně, hrušně a švestky okolo polní cesty. Na konci stromořdí přibyly ještě dve lípy, mezi které je naplánována lavička s výhledem na obec.

První stromořadí vysázené s naším sdružením Větvení na území historických Čech bylo vysázeno letos na podzim v obci Čistá. První víkend v listopadu vzniklo na přibližně 500 metrech nové stromořadí okolo polní cesty vedoucí od bývalého JZD směrem k jihu. Jedná se o cestu mezi poli, kde donedávna nebyla žádná zeleň. Bylo zde vsázeno smíšené stromořadí. První část třešní, následuje úsek hrušní a poté zase třešní a končí švestkami. Nakonec byly vysazeny dvě vzrostlé lípy na výhledu nad obcí, kde je v budoucnu v plánu instalace lavičky.

Ke kořenům jedné z lip byl navíc ponechán vzkaz v láhvi pro příští generace :-).

Sázení se už tradičně zúčastnili i místní občané, kteří si vysázeli své stromky. Na závěr sázecí akce byl připraven oheň a nějaké drobné občerstvení a něco na opečení, čož přišlo velmi vhod, jelikož většinu dne pršelo nebo mrholilo a proto ohřátí bylo moc příjemné. Doufáme, že se místní lidé budou o stromky starat a ty porostou do krásy a budou dlouhá lé

ta nosit ovoce, plnit důlezité ekologické funkce a zároveň se stanou součástí místní krajiny.

Nakonec bychom chtěli poděkovat všem, díky kterým byla výsadba možná, a to je havně panu starostovi obce Čistá.

 

Podporují násPodporují násPodporují násPodporují nás